DEMETER ETİ

DEMETER ET ÜRÜNLERİ

Kalite - Doğaya saygının sonucu olarak

Hayvancılık biodinamik tarımda merkezi bir rol oynamaktadır. Demeter, hayvancılığı zorunlu bir faaliyet olarak belirleyen ve böylece tutarlı bir döngü yaratan tek ekolojik tarım örgütüdür. 

Demeter, hayvanların ihtiyaçlarını ve refahını sağlamak konusunda öncü ve belirleyicidir. Örneğin, Demeter inekleri boynuzlara sahiptir. Bu onları ağrılı prosedürden korur. Demeter çiftçileri, yaşam biçimlerinin bütünlüğünün ve fiziksel dokunulmazlığının, çiftliklerin bütünsel organizmalar olarak olumlu gelişiminde anahtar rol oynadığına inanmaktadırlar. 

Demeter hayvancılığının kriterleri:
- Hayvanlar ihtiyaçlarına uygun şekilde geniş otlaklarda tutulmalıdırlar.
- Hayvanları bütünsel bir varlık olarak kabul ederek (örneğin boynuzlarının kesilmeden veya kırpılmadan) hayvan refahına saygı duyulmalıdır  
- %100 organik yem, çoğunluğu (en az 2/3'ü) çiftlikte yetiştirilmelidir, böylece maksimum gıda güvenliği sağlanır.
- Hayvanlar hastalandığında doğal iyileşme süreçlerine öncelik verilir.
- Kaliteyi koruyan işleme yöntemleri 

Etik hayvancılık kuralları sayesinde elde edilen kalite

Uzun yıllardır Holle, kümes hayvanı etini Demeter çiftliği Bauckhof Klein Süstedt'ten temin etmektedir. Çiftlik sahibi Carsten Bauck, 2012 yılında kurulan Bruderhahn Initiative Deutschland'ın (BID – German Brother Rooster Project) ana insiyatörlerinden biridir. Proje, yumurtlayan tavukların ve piliçlerin yetiştirilmesi için kapsamlı ekolojik ve etik kurallara uymaktadır. 

Holle, Bruderhahn Initiative Deutschland'ı, German Brother Rooster Project kapsamında üretilen etlerden garantili miktarlarda satın alarak, 2013 yılından beri desteklemektedir. Mart 2014'den itibaren Holle, tavuklu Organik Bebek Kavanozları için yalnızca Bauckhof kaynaklı horozları kullanır. 

Etik olmayan uygulamalardan uzak durarak yeni standartlar belirleme Bruderhahn Initiative Deutschland, geleneksel kümes hayvancılığında yaygın olan yetiştirme yöntemlerine alternatif olarak etik çözümler geliştirmenin yöntemlerini ele almıştır. Örneğin, konvansiyonel yöntemlerde yumurtadan çıktıktan hemen sonra (karlı olmadıkları düşünüldüğünden) öldürülmeleri yerine, erkek civcivlerinin de yetiştirilmeleri Bruderhahn insiyatifi tarafından sağlanır. Bruderhahn Initiative Deutschland ek bir finansal maliyeti temsil etse bile erkek civcileri yetiştirmek için alternatif bir yöntem geliştirmiştir. 
 

BID (Bruderhahn Initiative Deutschland) etiketi – kalite garantisi

Bruderhahn Initiative Deutschland etiketi sadece erkek kardeşlerin yetiştirileceğini garanti etmekle kalmayıp aynı zamanda tavukçuluğa kapsamlı ekolojik ve etik bir yaklaşım getirmeyi garanti etmektedir. Tavukların yemleri ve yaşam koşulları böylece en yüksek hayvan refahı standartlarına uyar. BID, standart antibiyotik kullanımını kesin olarak reddederek bu standartların bile üstüne çıkmaktadır 

Horozlar da yetiştirilir
Antibiyotik kullanımı yasaktır
Demeter Kalite Standartlarına harfiyyen uyulur
% 100 organik yem kullanılır
Bağımsız bir belgelendirme kuruluşu tarafından denetlenir

BID etiketi, BID kurallarına göre üretilen tüm ürünleri (yumurta ve et) tanımlar. Doğrulama ve sertifikasyon bağımsız izleme kuruluşları tarafından gerçekleştirilir. Sertifikasyon sürecimiz German Gesellschaft für Ressourcenschutz (GFRS, DE ÖKO-039; www.gfrs.de) tarafından koordine edilmektedir. 

Mümkün olan en iyi kalite için en büyük şeffaflık

Bauckhof çiftliği mümkün olan en yüksek şeffaflık derecesine ulaşır - örneğin; tüm kümeslere web kamerası kurarak tüketicilerin her zaman Bauckhof'un tavuk refahı standartlarını nasıl uyguladığını kendi gözleriyle görebilmesini sağlar. 
 

Holle neden hindi ürünü kullanmaz


Bauckhof çiftliği, etik nedenlerle Bruderhahn Initiative Deutschland projesini başlatmaya karar vermiştir. Bu yüzden de, yıllardır Demeter kümes hayvanlarının etini Holle'ye temin eden Carsten Bauck artık hindi yetiştirmemektedir. Şu anda mevcut olan hindi ırkı, özellikle göğüs eti üretmek için özel yetiştirildiğinden, etik açıdan doğru hayvancılık standartlarını tam olarak karşılayamayacağından, Holle bu nedenle, hindi ürünlerini durdurmaya karar verdi. Önceden kavanoz mamalarında organik kümes hayvanı eti kullanan Holle, Mart 2014'ten beridir, sadece Bruderhahn Initiative Deutschland projesi kapsamında yetiştirilen horozları kullanmaktadır.