BESLENME REHBERİ
İLK YILINDA BEBEĞİN BESLENMESİ

Dünyaya yeni bir varlığı getirmek olağanüstü bir mucizedir. O andan itibaren hayatınızda birçok şey değişir. Sizi bekleyen güzel anlar kadar, sorumluluklarınız da artar. Yoğun destek, sevgi, takdir ve paylaşılan nice deneyim başarılı bir geleceği şekillendirmede yardımcı olur. Çocuğunuzun ilk yılı, büyüme ve gelişmesiyle ilgili hayatının en önemli devresidir. Dolayısıyla bebeğinize doğru gıdaları sağlamak gerekir.

Anne sütü bebeğinize verebileceğiniz en iyi besin kaynağıdır. Dünya Sağlık Örgütü ve Holle ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmeyi ve sütten kesilme döneminde ise dengeli bir beslenme planına anne sütünün yine dahil edilmesini öneriyor. Holle tüm çalışmalarını bebeğinize en iyisini verebilmeniz üzere yapmaktadır. Bu yüzden size en kaliteli ve doğal bebek mamalarını vermeye özveriyle bağlıyız. Holle kurulduğu günden bu yana, yani 80 yılı aşkın bir süredir, en seçkin organik tarım ürünlerinden bebek mamaları hazırlamaktadır. Tecrübemiz ve uzmanlığımız günümüzün bilimsel bilgileriyle birleşince hayata en başından sağlıklı bir başlangıç yapmayı güvenilir hale getiriyor. Sevgi, Güven ve Holle…

 

Emzirme

Anne Sütü - Doğal Olarak En İyisi..

Anne Sütü doğal olarak bebeğiniz için en iyisidir. Anne sütü bebeğinize en ideal besin karışımını sunar. Anne sütü, bebeğinizin gelişim sürecinde ihtiyaç duyduğu besin öğelerini 'hatta gün içerisinde değişimler göstererek' tam olarak verebilir Anne sütü, bebeğinizin gelişmesinde ve sağlıklı bir bağışıklık sisteminin oluşmasında gerekli bütün besinleri ve antikorları içerir. Emzirme aracılığıyla bebeğinizle kurduğunuz yoğun ilişki, bebeğinizin sağlıklı büyümesine ve aranızda yakın ve güçlü bir sevgi bağı oluşmasını teşvik eder.

Holle, bebeğinizi ilk 6 ayında sadece anne sütüyle beslemeyi tavsiye eder. Fakat sütten kesme döneminde bile bebeğinizin yaşına göre dengeli bir beslenme planına anne sütünü yine dahil etmenizi önerir.

Hayata en iyi başlangıç, anne sütüdür..

Anne sütü bebeğiniz için en idealidir. Holle süt formülleri anne sütüne en yakın olacak şekilde formüle edilip geliştirilmiştir. Holle Organik Bebek Sütü 1,  ilk 6 ay boyunca bebeğinize gerekli ve ihtiyaç duyacağı bütün besinleri içerir. Bütün formüllerimiz sadece biodinamik olarak büyütülen ineklerin sütüyle üretilmektedir. Bu saf Demeter kalitesi ve sahip olduğumuz sıkı kalite kontrollerimiz size güvenebileceğiniz, sağlıklı ve lezzetli formül sütü sağlamaktadır. Holle Doğumdan İtibaren Bebek Sütü doğumdan itibaren ilk 6 aya kadar tek başına verilebilir veya anne sütüne ilaveten kullanılabilir. Ayrıca, anne sütünden sonra ve katı mamalara başlama döneminde de kullanılabilir. Anne sütünden sonra kullanılacağında Holle Organik Bebek Sütü 1, karışık beslenmenin parçası olarak idealdir.Holle Devam Sütleri

Bebeğinizin ilk yılında beslenmesi; Bebeğinizi sütten kesmeye başlama veya Holle Organik Bebek Sütünden, Holle Organik Devam Sütü 2'ye geçirme zamanı, tamamen bebeğinizin ihtiyaçlarına dayalıdır. Bebeğiniz mutlu olduğu sürece ve beslendikten sonra tok olduğu sürece, bebeğinize her zamanki sütünü vermeye devam edebilirisiniz. Bebeğiniz ilk 6 ayını doldurduktan sonra katı mamalara başlayabilirsiniz. 

Holle Organik Devam Formülü 2, dengeli bir beslenmenin parçası olarak ek gıdalarla birlikte verilmelidir. Ek gıdaya geçiş genellikle 6.aydan itibaren başlar. Her çocuğun farklı olduğu ve ek gıdaya başlamanın ideal bir zamanı olmadığını bilmek gerekir. Bebeklerin damak zevki tatlıya kolay alışır. O yüzden ortalama ilk ek gıda yoğurt olmalıdır. İnek sütünde tuzun fazlalığı ve demirin azlığı olumsuzluğu yüzünden yoğurdu Holle Organik Devam Formülü 2  ile yapmak bebeğinizin sağlığına katkı sağlar.

Yoğurt Tarifi:

Bebeğin ihtiyacına göre  60 cc suya / 2 ölçek veya 90 cc suya / 3 ölçek mama hazırlanır. Bu karışım ılık iken içine 1 tatlı kaşığı mayalık yoğurt ilave edilir. Karışım iyice karıştırıldıktan sonra hazırlama kabının kapağını kapatarak etrafı bir bezle iyice sarılır. Mayalanması için yaklaşık 10-12 saat bekletilir. Yoğurdunuz hazırldır.

Hazırlanan yoğurt kıvamı, alışık olduğumuz yoğurt kıvamından daha sulu olabilir. Önemli olan bebeğin bu besin ile tanışmasıdır.

Organik Devam Sütü ile hazırlamış olduğunuz besleyici yoğurdu bebeğinize ek gıda sürecinde afiyetle yedirebilirsiniz.Ek Gıdaya Başlama

Ek gıdaya geçiş genellikle 6 aydan itibaren başlar. Bununla birlikte her çocuğun farklı olduğunu ve ek gıdaya başlamanın ideal bir zamanı olmadığını bilmek gerekir. Bazı bebekler 5 aylık başlayabilirken bazıları 7 veya 8 aylıkken ek gıdaya başlayabilir. Anneler için çok önemli başka birşey de çocuklarının ihtiyaçları kadar kendi ihtiyaçları da olduğunu unutmamaktır.

Bebeğiniz için keşfedeceği ve alışacağı yeni tatlar, lezzetler ve duygular ortaya çıkacaktır. Bunlar minik bir bebek için büyük değişikliklerdir. Yavaşça başlayın ve ona yeni yemekleri başlatır ve tanıtırken hem kendinize hem bebeğinize yeterince zaman tanıyın. İlk başlangıçta birkaç kaşık yeterli olacaktır. Genellikle bebekler yeni yemeklere alışmak için bir haftaya ihtiyaç duyarlar. Bu tavsiyeyi uyguladığınız takdirde bebeğinizin herhangi bir alerji veya aşırı duyarlılık gibi problemleri varsa, bunu olabildiğince erken fark edebilirsiniz. Ayrıca, yeni yemeklere başladıktan sonra bebeğinizin sindirimindeki veya dışkısındaki değişiklikleri not alabilirisiniz. Bu yolla hızlı bir şekilde davranıp gereksiz besinleri bebeğinizin beslenme planından çıkarabilirsiniz. Ek besinler anne sütü veya formül sütlerinin yerini yavaşça alır. Adım Adım Ek Gıdaya Geçiş

Yoğurt önce 2-3 çay kaşığı ile başlanmalı gaz ve allerji riskine karşı kontrol sağlanmalıdır. Hergün miktar arttırılıp 15 günde yoğurt ikindi öğününe yerleştirilmelidir. Daha sonra sebze çorbası ve püresi devreye girmeli, ancak beslenmede tuz ve şeker devreye sokulmamalıdır.

Sebzenin kabızlık yapma olasılığına karşın 1 çay kaşığı sızma zeytinyağı eklenmesi fayda sağlayacaktır. Sebzeye kirmizi et veya mezgit balığı  katiıabilir. Yaklasik 8. ayda kahvaltı baslanmalı, malzemesi tuzu alınmış beyaz peynir, yumurta sarısı, su ve ekmektir.

Kahvaltının tadlandırıcısı pekmez olmalı, alerji riskinden dolayı bal ilave edilmemelidir. 1 yas civarında bebeğiniz aile mutfağında ne varsa tuz, şeker, salça, turşu hariç hepsinden faydalanabilir.

Unutulmamalıdır ki 24 aya kadar bebeğiniz süt çocuğudur.  Bebeğinizin 6. aydan sonra da ağırlıklı beslenmesi sütten gelmelidir. Ek besinler adı üzerinde olduğu gibi sütten sonra beslenmenin bir parçası olmalıdır. İki yaşına kadar anne sütü verilmesi önerilmektedir, anne sütü yetersizliğinde, Holle Devam ve Büyüme Sütleri ile  ayına göre süt miktarını karşıladığınızdan emin olmanız sağlıklı besleme için önerilmektedir.Aile Yemeklerine Katılım

12 ay ve sonrasında bebeğinizin, diğer aile üyeleri gibi, adım adım aile yemeklerine geçişini sağlayabilirsiniz. Bebeklerin çoğunun halihazırda dişleri çıkmış olduğu için sütlü ek besinlerin yanında normal aile yemeklerine katılabilirler. Yine de başlarda kolayca sindirebilecekleri yemekler olmasına dikkat edilmeli, gaz yapıcı,  yağlı, baharatlı yemeklerden kaçınılması önerilir.